Co se stalo, přihodilo v roce 2021

Když se řekne rok 2021, vybaví se nám slova jako karanténa a korona, ale nesmíme zapomenout, že se odehrály i jiné události. Proto bych pro Vás ráda udělala rychlou  rekapitulaci  výkonů našich choceňských lezců. 

Pro všechny vrstevníky, kteří sportují při škole, se naskytla úžasná příležitost věnovat se tréninku opravdu naplno. Několikahodinové lezecké tréninky se staly denním chlebem mnohých z nás.  Českou mládež to poznamenalo natolik, že z evropských závodů vozila pravidelně medaile. Největší českou lupičkou onoho drahého kovu se stala Barbora Bernardová. Vyhrála celkem šestkrát evropský pohár, jak v lezení na obtížnost, tak i v boulderingu.  

Také Martin Stráník, choceňský rodák a zodpovědný rodič, nelenil a na obtížnostních světových šampionátech si vydobyl dvě bronzové medaile a z prestižního závodu Arco Rock Masters si odvezl stříbro za disciplínu bouldering. 

Na letošní české závodní scéně závodníci z našeho města příliš nezářili. Mezi nejlepší umístění patří 10. místo v lezení na obtížnost v Českém poháru, kategorie A (2004-2005) a získala jej Dominika Serbáková. Já (Žofie Košťálková) jsem si dolezla pro 5. místo ve své kategorii A a 13. místo v ženách Českého poháru v lezení na obtížnost. 

Na skalách padaly přelezy jako kroupy. Marťas vylezl dva bouldry za 8C (nejtěžší dosud přelezený boulder na světě se klasifikuje za 9A, což je jen o dva stupně těžší; odkazy níže). Na venkovní scéně zářil taktéž jeho bratr Štěpán Stráník, přelezl osm bouldrů v obtížnosti 8B. I já jakožto Marťasova svěřenkyně jsem si zapsala boulder v obtížnosti 7C. Na rozdíl od našeho popolézání vyrazil Víťa Dubec do nebeských výšin  a pokusil se o zdolání Gashenbrumu II (8 035 m n.m.), bohužel neúspěšně.  Pokud byste měli zájem si přečíst více o Víťových výstupech, můžete tak učinit na jeho internetovém blogu.

Lezecká sezóna ještě nekončí, ba právě naopak teprve začíná. Tímto vyzývám všechny lezce: koukejte vyrazit do skal! A to, že vás prý zebou prstíčky, není omluva, ale známka ideálního tření. 

Děkuji za pozornost, a ať už děláte cokoliv, tak Vám přeji pevné zdraví a mnoho úspěchů v roce 2022.

Žofka Košťálková

MARŤASŮV BOULDER –  Black Panter 8C přelez Martin Stráník – Black Panther 8C/V15 FA , Warrior 8C přelez Martin Stráník – Warrior (8C/V15) FA

ŠTĚPÁN STRÁNÍK – Dogamtix Dogmatix 8B Sloup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *